Úrokové sazby jsou ovlivňovány inflací, a to jak na spořících a investičních produktech, tak i na úvěrech či hypotékách.Inflace je neviditelné znehodnocování peněz, kterému se lze vyhnout pouze tím, že peníze investujeme s výnosem vyšším než je míra inflace v daném čase. Inflaci v České republice vypočítává Český statistický úřad pomocí tzv. spotřebního koše, který tvoří 710 položek. Řadí se do něj zboží potravinářské (nápoje, potraviny), nepotravinářské (textil, nábytek, drobné zboží) a služby (zdravotnictví, dopravy, volného času).
Inflace a úroky
Nedá se říci, že by inflace přímo ovlivňovala výši úroků, ale má vliv na tom, že váš vklad neboli jistina, kterou vkládáte do spoření či investice bude znehodnocena.
Abychom si tohle vysvětlili, pojďme si uvést příklad. Řekněme, že investujete 100 tisíc s 5% zhodnocením. Od výše úroku ale musíme odečíst míru inflace, která se současně pohybuje v průměru kolem 2%, podle ČSÚ se v červnu meziročně zvedla o 0,2% na 2,3%. Po roce tedy budete sice mít 105 tisíc, ale reálně si za ty peníze pořídíte to, co byste si rok zpátky pořídili na 103 tisíc. Tudíž reálný výnos jsou pouze 3%, nikoliv 5%.
Pokud bychom se podívali na úvěry, tak jsme si vyměnili strany oproti prvnímu příkladu. Nyní je banka v pozici věřitele a pokud v současné době půjčí peníze pod 2,3% úroku, tak prodělává. Inflace se ale těžko předpovídá 1 rok dopředu, natož 20 let… Proto se stává, že přestože se vám může zvýšit nominální splátka, nemusí to nutně znamenat, že platíte více, hodnotou může být splátka nižší.
Pro pochopení opět uvedu příklad. Řekněme, že splácíte první rok hypotéku a vaše splátka činí 12 tisíc měsíčně. Za 20 let můžete splácet 14 tisíc, ale vlivem inflace bude reálná hodnota splátky nižší v porovnání s 1. rokem splácení, kdy jste platili 12 tisíc, to může být 11 tisíc.
Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.
autor:Kamil Vládek