Máte v plánu půjčit si peníze, ale nechcete se spálit? Dnes si řekneme 5 důležitých věcí, na které se vyplatí dávat pozor, když si budete brát nebankovní půjčku.
Když nabízejí půjčku „každému ihned“
Většinou se jedná o půjčky, které nevyžadují doložení příjmu, nekontrolují klienta v registrech, dokonce nevyžadují ani minimální příjem. Co ovšem vyžadují je ručení nemovitostí.
Poplatky předem
Některé nebankovní půjčky, ale i klasické banky mají administrativní poplatky nebo poplatky za poskytnutí půjčky. Tyto poplatky by měly být sděleny klientovi před uzavřením smlouvy a měly by být rozpočítané do splátek. Oblíbenou praxí ale bývá, že poskytovatel vyžaduje poplatky ještě před poskytnutím úvěru. Klient pak peníze často už nikdy neuvidí – stejně jako samotnou půjčku.
Nízký úrok na první rok
Mnoho lidí se na tomto spálí. Některé nebankovní instituce nabízejí v prvním roce splácení úrok srovnatelný s bankovní půjčkou. V čem je háček? V tom, že úrok Vám v druhém roce mohou navýšit klidně z 6 % na 15 %. Tohle nejen zvýší celkově zaplacenou částku, ale i zvýší splátky, což může narušit člověku rozpočet.
Předčasné splacení za OBROVSKÝ poplatek
Řešení předchozího bodu může být jednoduché – půjčku refinancovat. Pokud ale je ve smlouvě uvedený poplatek za předčasné splacení, může to být problém. Nebankovní společnosti totiž často dávají vysoké pokuty za předčasné splacení úvěru. Na takové společnosti je třeba si dávat pozor.
Rozhodčí doložky
Mezi nebankovními institucemi je oblíbená tzv. rozhodčí doložka, kterou ukryjí do smlouvy. Rozhodčí doložka slouží jako náhrada soudních řízení, které trvají dlouho. Pokud tedy dojde ke sporu mezi poskytovatelem a klientem, tyto spory rozhoduje advokát určený věřitelem. Je logické, že tento advokát bude obvykle stát na straně toho, kdo mu zadává práci. Rozhodčí doložka proto může být potenciálně rizikovou součástí smlouvy.
Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.
autor:Kamil Vládek