Manželství a společné dluhy

Dnešní článek bude tak trochu jiný. Podíváme se v něm na životní situaci jedná mladé spokojené rodiny, ve které došlo ke komplikaci z pracovních důvodů a následné zadlužení mohlo mít katastrofické následky.

Po dvouletém soužití v jedné domácnosti se mladý pár rozhodl uzavřít sňatek. Manželství zpočátku probíhalo velice klidně a úspěšně. Narodila se dvě miminka a manžel začal úspěšně podnikat. Pár si vzal hypotéku na rekonstrukci domu. Po několika letech se manželka po mateřské vrátila opět ke své práci úřednice. Ve stejnou chvíli se, ale manželovu byznysu přestalo dařit. Podnikal jako autobazarový prodejce. Obrovské finanční výkyvy mezi měsíci ho donutily vzít si hned několik spotřebitelských úvěrů o kterých svoji partnerku neinformoval. Situace se bohužel čím dál tím více zhoršovala až byla na manžele uvalena exekuce. Jelikož se jednalo o manželský pár, část dluhů přešla i na manželku. Vzájemné vztahy se natolik zhoršily, že nakonec manželka požádala o rozvod. Manžel bez jakéhokoliv odporu souhlasil. Tímto krokem, ale na ženu spadla již zmiňovaná polovina manželova dluhu, který čítal něco kolem 195 tisíc korun.

Žena se i s dětmi přestěhovala k rodičům. Díky dluhům manžela měla žena záznam v rejstříku dlužníků a nebyla tak schopna dosáhnout na hypotéku, která by její finanční a životní problém dokázala vyřešit. Rodiče žili v domě, kde vlastnili jednu polovinu. Majitel druhé poloviny se zrovna v této době rozhodl svoji polovinu prodat, a tak ji nabídl rodičům. Žádná banka nehodlala spolupracovat se zadluženou samoživitelkou.  Situace vypadala velice beznadějně. Žena se tedy rozhodla poprosit o pomoc hypotečního specialistu. Po několika schůzkách se přišlo na řešení. Díky pomoci rodičů, kteří souhlasili se sjednáním hypotéky na ně a zástavou celého domu ne pouze jedné poloviny, si mohla žena koupit druhou polovinu domu a z neúčelové části vyplatit zbytek dluhu. Nejdůležitější bylo v této situaci najít banku, která akceptovala důchodové příjmy a zároveň umožňovala prodloužit splatnost hypotéky do 75 let rodičů. Jediné, co žena musela vypracovat byl plán, jak bude hypotéku splácet. Z neúčelové části doplatila dluh a po třech letech refinancovala hypotéku pouze na sebe.

Dnes už žena žije poměrně klidný život. Dluhy a exekuce byly vyplaceny a jediné co splácí je tedy už zmíněná hypotéka, která byla ve výročí fixace refinancována a prodloužena tak aby byla měsíční splátka co nejnižší.

Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

autor:Daniel Procházka

 

Sdílet: