Jedním z největší nepřátel rozpočtu každé rodiny jsou drobné, ale mnohdy opakované výdaje. Když je na konci měsíce sečteme, tak zjistíme, že se může jednat o částku, která dokáže s rodinnými financemi docela zahýbat.Když posuzujeme příjmy rodinného rozpočtu, musíme vždy předpokládat, že se naše výdělky budou různě zadrhávat nebo budou mít zpoždění. Nemůžeme věřit v jejich budoucí růst. Ve chvíli kdy rodina v daném roce ušetřila víc, než sama předpokládala, tak je nejvhodnější chvíle na posílení rezerv a vyvarovat se zbytečnému utrácení.Nejpodstatnější je otázka výdajů, jelikož příjmy mnohdy ovlivnit nedokážeme díky danému tržnímu ocenění za námi odvedenou práci a je opravdu jen málo lidí, kteří si mohou diktovat výši ocenění, za kterou „ráno vstane z postele“. Výdaje jsou z určité části v naší moci a jen je nutné se nad nimi pořádně zamyslet a nebát se jít i do detailů.Je zajímavé, že v několika posledních desetiletích, a to nejen u nás, ale i ve vyspělých západních zemích, v podstatě zmizel ze společnosti smýšlení ještě našich babiček, totiž to soustavné uvažovaní a rodinném rozpočtu a řádné finanční plánování. Zajímavostí je, že se demokratické kapitalistické země vyvíjeli úplně jinak než socialistický blok, ale v tomto bodě se smýšlení rodin na obou stranách Železné opony výjimečně shodovalo.Jelikož jak na Západě, tak na Východě, země prožívali růst životní úrovně a existenční potíže byli v nedohlednu, pak dali prostor k potlačení myšlenky u mnoha rodin na vedení řádného rodinného rozpočtu. Často se na lidi, které si v této době řádně hlídala své příjmy a výdaje pohlíželo jako na „držgrešle“ mimo důchodců a matek samoživitelek.Na obou stranách evropské společnosti, lidé žily na takové úrovni, že pro bylo nepodstatné počítat. To vedlo k tomu, že se rodiny v posledních 20 letech po celé Evropě, a to radši nebudeme zmiňovat Ameriku, začali zadlužovat v raketovém tempu. Příjmy sice rostly, ale nepříliš malý dluh v rodině ukazuje, že výdaje doslova explodovaly a nyní jsou pro rodinu zatěžující a bez zadlužení nezvládnutelné. Každý zodpovědný člověk, který se na stáří nechce dopracovat do chudobince, ale k důstojnému a zajištěnému stáří, musí počítat celý život a netrpět marnotratností. To sebou samozřejmě nese to, že je nutné posuzovat své výdaje velice kriticky. Díky tomu docílíme, že budeme mít výdaje pod kontrolou, tak abychom mohli vytvářet rezervy a následného kapitálu, který bude čekat na naše pozdější využití.
Velké sumy se skládají po kouscích, a proto je nutné, aby partneři dali dohromady opravdu všechny výdaje i ty, které pokládají za okrajové. Jako příklad si můžeme uvést lehké počty, které kuřáci dobře znají. Kuřák se spotřebou 10 cigaret denně, nad výdajem cca 45 korun (při ceně 90 korun za krabičku) pravděpodobně mávne rukou. Jenomže pokud si tento výdaj ukážeme v měsíčním měřítku, (typizovaný měsíc má 30 dní) bavíme se již o 1350 korunách. Ročně to pak činí 16200 korun, což je už částka, za kterou můžeme pořídit spoustu jiného množství zboží nebo finance rozumně investovat.
Zde je vidět ta hrozba u výdajů pravidelných malých částek. Vyzkoušejte si na jeden měsíc opravdu shromažďovat veškeré malé výdaje a sami pak uvidíte, zde máte své výdaje v rodinném rozpočtu pod kontrolou nebo je zde ještě prostor ke zlepšení. Potažmo cesta k dosažení vyrovnanějšímu rodinnému rozpočtu a dosažení cílů, které jste si stanovili.
Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.
autor:Helena Marková