Pracovali jste někdy načerno? Nebo si už nepamatujete, kde Vás zaměstnali těsně po škole?
Nechte si spočítat kolik let máte odpracováno a naopak kolik Vám ještě chybí do přiznání starobního důchodu, abyste nedostali méně peněz.
Těm, kterým je letos 47 let a méně, tak půjdou podle aktuálních zákonů do důchodu v 65 letech. To ovšem neznamená, že v den Vašich 65. narozenin Vám bude přiznána penze. Jako žadatel musíte splnit také druhou podmínku, která požaduje abyste za život odpracovali minimálně 35 let.
Dříve byl pracovní život jednoduchý. Člověk nastoupil do práce a pracoval na jednom místě většinou až do důchodu. Dnes je to ale jinak. Někdo po škole vyjede nabírat zkušenosti do zahraničí, v době hospodářské krize práce není, a naopak v době hospodářského růstu lidé práci často mění za vidinou lepšího výdělku nebo lepších pracovních podmínek. Sečteno a podtrženo, po 35 letech v několika zaměstnáních se jen velmi těžko dohledávají pracovní smlouvy nebo evidenční listy, které dokládají kolik jste kde vydělávali.
A proto je tu Česká správa sociálního zabezpečení. Stačí jen napsat dopis, ze kterého vyplývá že žádáte o výpis evidovaných dob důchodového pojištění. Musí zde být uvedeno rodné číslo žadatele, jméno, příjmení, rodné příjmení a Vaši adresu, na kterou Vám mají poslat informativní list. Na www.cssz.cz/cz/tiskopisy/ je dokonce připravený zjednodušený tiskopis, který stačí vytisknout, vyplnit a odeslat. Česká správa sociálního zabezpečení má 90 dnů na to, aby Vám zaslala odpověď, zpravidla ale odpovídají do několika dnů.
Práce načerno se nevyplácí
Pět let pojištění podle výpisu chybí marketingovému specialistovi Vojtěchovi. Když mu došla odpověď od České správy sociálního zabezpečení, zjistil, že na konci devadesátých let má dvouletou pauzu. „Dělal jsem v té době osvětlovače a nevím, jestli za mě zaměstnavatel odváděl sociální a zdravotní pojištění.“
Lidem pracujícím načerno se nezapočítává ani doba práce, ani příjmy, což pak pocítí na výši důchodu. A nejde jen o starobní důchod, vztahuje se to také na invalidní a pozůstalostní důchod či dávek nemocenského pojištění. Tito lidé pak mohou býti překvapeni, že „nedostanou“ důchod či nemocenské dávky nebo se podivují nad jeho výší, přestože jim byla od zaměstnavatele vyplácena relativně vysoká mzda.
Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.
autor:Kamil Vládek