Mnoho lidí v dnešní době nemá dostatek peněž, aby mohli bydlet ve vlastním. Tuto situaci lze řešit buď hypotékou nebo nájemním bydlením. Tímto se otevírá trh s poptávkou po nájemním bydlení, a proto lidé, kteří si to mohou dovolit, často pronajímají své byty nájemníkům. V dnešním článku si vysvětlíme, jak tyto přímy správně zdanit.
Jak je to s daněním a s odvody?
Přijem z pronájmu nepodléhá odvodům sociálního a zdravotního pojištění, navíc je možné si náklady na pronájem uplatnit 30% výdajový paušál. Daň z pronájmu je tedy reálně nižší, než ta kterou byste zaplatili v zaměstnání za stejně vysokého příjmu.
Když máte pronájem jenom jako “bokovku”
Pokud jste zaměstnanec a máte příjmy z pronájmu, zaměstnavatel za Vás nemůže provést roční zúčtování daně, musíte si sami vyplnit přílohu č.2 a vyžádat si od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech.
Uplatnění daňového bonusu na děti
Pokud je daňové zvýhodnění vyšší než daň, kterou musíte uhradit, vzniká Vám tzn. daňový bonus. Pro jeho uplatnění musíte však za celý rok 2018 vydělat více, než 73 200 Kč ze závislé a samostatné výdělečné činnosti. To znamená, že příjmy z pronájmu se sem nepočítají a zvýhodnění na děti musí uplatnit rodič, který má dostatečné příjmy ze zaměstnání nebo podnikání.
A co když mám na pronajímaný byt hypotéku?
Od základu daně se dají odečíst zaplacené úroky z úvěru na bydlení, ale pouze tehdy, kdy je ním řešena vlastní bytová situace. Pokud bylo pořízení pronajímané nemovitosti financováno úvěrem, zaplacené úroky nelze využít ke snížení daňového základu.
Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.
autor:Kamil Vládek